Wybierz język:  
2018-09-17 www.wnetrza.org
Czym wykończyć ścianę nad blatem roboczym w kuchni, żeby zawsze schludnie wyglądała, a do tego...
Czym wykończyć ścianę nad blatem roboczym w kuchni, żeby zawsze schludnie wyglądała, a do tego efektownie się prezentowała – radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Projektowej MGN.

Co na ścianę w kuchni?
Ścianę w tej kuchni zabezpieczono wielkoformatowymi płytkami ceramicznymi do złudzenia przypominającymi pięknie żyłkowany marmur. Taka okładzina nie tylko dobrze chroni ścianę, ale i jest dużą ozdobą nowoczesnego wnętrza

Wybór materiału warto dobrze przemyśleć, bo ma on nie tylko dobrze zabezpieczać ścianę przed pobrudzeniem i zniszczeniem, ale i dekorować wnętrze oraz wzmacniać jego styl.

Najlepiej do tego nadają się znane od lat płytki ceramiczne i kamień, a także stosowane od niedawna szkło i blacha. Można też użyć znów bardzo modnego drewna.

Płytki ceramiczne

Przemawia za nimi duża rozpiętość cen, ogromna różnorodność kolorów, kształtów, rodzajów zdobień i wymiarów oraz zalety praktyczne, z których główne to trwałość i łatwość w utrzymaniu w czystości.

Oczywiście, o wyborze konkretnego wzoru zwykle decydują aktualne trendy. Teraz najmodniejsze są wielkoformatowe płytki imitujące naturalny kamień albo beton. Po położeniu tworzą niemal jednolitą płaszczyznę, dzięki czemu wyglądają mniej „kuchennie”, co w kuchniach otwartych na salon ma ogromne znaczenie.

Kamień

To okładzina ścian kosztowna, ale najbardziej elegancka i pasująca do wnętrz w różnych stylach, od klasycznych po nowoczesne. I najbardziej trwała, bo kamień praktycznie jest niezniszczalny, a z biegiem lat nie tyle się starzeje, ile nabiera szlachetnej patyny. Jednak plamy mogą go szpecić. Dlatego do kuchni lepiej wybrać granit, który nie przebarwia się tak jak marmur po wylaniu na niego czerwonego wina czy innych kwaśnych płynów i nie ma typowych dla trawertynu porów, w które dostaje się trudny do usunięcia brud.

Blacha

Co na ścianę w kuchni?
Przejrzyste szkło ma jeszcze tę zaletę, że nie zasłania tego, co się za nim znajduje. Można więc ścianę pomalować farbą w dowolnym kolorze albo wykończyć betonem, tak jak zrobiono tutaj

Idealna do wnętrz o loftowym i industrialnym charakterze. Może być ze stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi. Blachę kupuje się w arkuszach różnej grubości do wycięcia na wymiar albo w formie paneli już dopasowanych do standardowej odległości między blatem a wiszącymi szafkami. Ten materiał jest odporny na wysoką temperaturę i uderzenia, a przy tym niedrogi. Ma jednak wadę – wymaga częstego czyszczenia, bo widać na nim nawet krople wody, co wygląda niezbyt estetycznie. Chyba że wybierzemy blachę zmatowioną metodą satynowania. Wtedy plamki, o które nietrudno podczas gotowania i zmywania, już nie będą rzucać się w oczy.

Drewno

Ono nigdy nie wychodzi z mody. Gdy z tego materiału zrobimy i szafki, i okładzinę ściany nad blatem, zabudowa kuchenna nabierze salonowej elegancji i nie będzie razić swym funkcjonalnym charakterem w otwartej strefie dziennej. Aby drewno nie straciło przez lata swej urody, musi być twarde i odporne na wilgoć. Kryteria te spełnia dąb, jesion i większość gatunków egzotycznych, jak choćby tek czy merbau. Warto też zabezpieczyć je olejem, a przy płycie grzejnej kawałkiem tafli szkła – zyskamy pewność, że nie spali się ani nie przebarwi się pod wpływem wysokiej temperatury.

Szkło

Co na ścianę w kuchni?
Tafla zmatowionego szkła na ścianie w ciągu roboczym jest niemal niewidoczna, dzięki czemu otwarta na część wypoczynkową kuchnia zyskuje salonowy charakter

To ostatnio absolutny hit. Nic dziwnego, obłożona szkłem ściana wygląda elegancko i w miarę neutralnie, co w otwartych kuchniach jest ogromną zaletą. Taką okładzinę łatwo też utrzymać w czystości – wystarczy ją spryskać płynem do mycia szyb i przetrzeć szmatką, żeby nawet oporne zabrudzenia zniknęły bez śladu. Nieco więcej zachodu w pielęgnacji wymaga nie tak idealnie gładkie szkło zmatowione techniką trawienia (ale za to prezentuje się znakomicie!). Zarówno gładkie, jak i matowe może być bezbarwne albo malowane od spodu na wybrany kolor. W kuchni zazwyczaj stosuje się szkło bezpieczne albo hartowane, które się nie tłucze i jest odporne na działanie wysokich temperatur. Niestety, obydwa rodzaje sporo kosztują, co może być przeszkodą w ich wyborze. Wtedy można użyć tańszego, zwykłego szkła, zwanego float, pod warunkiem jednak, że nie gotujemy na płycie gazowej. W sąsiedztwie płyty ceramicznej i indukcyjnej nic nie powinno mu się stać.

A jakie materiały stosuje architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska? Obejrzyjcie kilka zaprojektowanych przez nią kuchni.

Tagi: aranżacja wnętrz, kuchnia, aranżacja kuchni, Pracownia Architektoniczna MGN
 
 
Polecane artykuły

Czym jest biuro bez wertykalnego ogrodu, szklanych ścieżek i podwieszanych sufitów?

2024-04-23 www.wnetrza.org

Wnętrze i otoczenie w takim pomieszczeniu dosłownie naładuje się pozytywną energią....

 

Trójkątny sufit rastrowy KRAFT: nowy produkt do sufitów podwieszanych

2024-04-26 www.wnetrza.org

Dzięki nowym prowadnicom diagonalnym można dodać odrobinę indywidualności i wyjątkowości do klasycznego...

 

Inspiracje projektowe od marki Dryvit – nowe kolory tynków dekoracyjnych do wnętrz z efektem kamienia i kamienia z miką

2024-04-25 www.wnetrza.org

Dryvit, ekspert od systemów ociepleń ścian zewnętrznych i materiałów elewacyjnych, wprowadził...

 

Wiosna to czas na domowe zmiany! Projektantka radzi, jak szybko, łatwo i tanio przearanżować wnętrze

2024-04-22 www.wnetrza.org

W ubiegłym roku wiosenny remont w domu lub mieszkaniu planował prawie co trzeci Polak (32 proc.) -...

 

Siła kontrastów w aranżacji wnętrz

2024-04-22 www.wnetrza.org

Mocne zestawienia kolorystyczne w wystroju to niezawodny sposób na wykreowanie wnętrz pełnych wyrazu...

 

Dzień Ziemi: rozwiązania dekoracyjne przyjazne planecie

2024-04-19 www.wnetrza.org

Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek ma wpływ na środowisko. Nawet najmniejsza zmiana nawyków...

 

Właściwe oświetlenie w biurze = wydajna praca personelu

2024-04-19 www.wnetrza.org

Opłacalność i bezpieczeństwo: główne zalety systemu oświetlenia KRAFT K-Led w biurze...

 

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

2024-04-18 www.wnetrza.org

Budowa i wykańczanie domu to inwestycja na lata. W związku z tym w projekcie wymarzonego obiektu należy...

 


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2004-2024 Vertica Technologie Internetowe.