Globalne koszty aranżacji biur nadal rosną. Średni koszt wynosi obecnie 1 950 USD/m², a najwyższe stawki odnotowano w Nowym Jorku, Londynie, Tokio i Dubaju. Atrakcyjną lokalizacją dla firm poszukujących wysokiej jakości przestrzeni przy zoptymalizowanych wydatkach jest Warszawa – koszt aranżacji biur w stolicy Polski jest niższy w porównaniu do wielu światowych metropolii. Pomimo utrzymującej się niepewności gospodarczej, firmy przeznaczają więcej środków na modernizację przestrzeni biurowych klasy A. Na znaczeniu zyskuje elastyczne podejście do planowania powierzchni oraz szybkie decyzje inwestycyjne – to wnioski z najnowszego raportu JLL i Tétris: „Global Office Fit-Out Cost Guide 2025”.
Raport prezentuje dane i trendy kształtujące koszty aranżacji biur w 40 krajach na świecie. Według ekspertów JLL i Tétris, prognozy dla rynku aranżacji powierzchni biurowych na 2025 rok są optymistyczne. Najemcy korporacyjni stawiają na rozwój w kluczowych obszarach biznesu, co wiąże się ze wzrostem zatrudnienia, zapotrzebowaniem na powierzchnię biurową oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Firmy inwestują w aranżacje biur pomimo rosnących kosztów
Koszty aranżacji biur rosną. Średni globalny koszt aranżacji biura wynosi 1 950 USD/m², przy widełkach od 770 USD/m² do 3 790 USD/m² w zależności od regionu i typu projektu. Pomimo presji kosztowej, firmy inwestują w przestrzenie biurowe klasy A, stawiając na ich modernizację. Inwestycje w wysokiej jakości miejsca pracy są narzędziem do zachęcenia pracowników do powrotu do biur oraz zwiększenia ich efektywności.
– Coraz wyraźniej zarysowuje się trend określany jako „Flight to Quality”, czyli zwrot w kierunku wysokiej jakości przestrzeni biurowych. Zwiększone znaczenie obecności pracowników w biurze, ich komfortu oraz wzrost wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju skutkują rosnącymi nakładami na lepsze materiały, wykończenia oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wszystko to prowadzi do przekształcenia struktury kosztowej wielu projektów – mówi Artur Pakuła, Head of Project & Development Services, JLL and Tétris Design&Build.
Firmy chcą nie tylko odpowiadać na oczekiwania interesariuszy, ale także wykazać długoterminowy zwrot z inwestycji dzięki tworzeniu ekologicznych przestrzeni pracy. Tylko w ostatnim roku, aż 60% analizowanych rynków zanotowało wzrost liczby projektów spełniających wysokie standardy środowiskowe. Według badania JLL „Future of Work”, inwestycje będą rosły globalnie w perspektywie pięciu lat.
Wysokie koszty w globalnych ośrodkach. Warszawa pozytywnie zaskakuje
Średnie koszty aranżacji przestrzeni biurowej różnią się w zależności od regionu, co wynika z różnic w cenach na poszczególnych rynkach. Wśród 20 najdroższych miast dominują lokalizacje w Stanach Zjednoczonych, a także inne globalne ośrodki, takie jak Vancouver, Tokio, Londyn czy Dubaj. Miasta te charakteryzują się porównywalnymi kosztami, wysokim popytem na powierzchnie klasy A oraz dynamicznymi lokalnymi gospodarkami. Na dolnym końcu indeksu znajdują się miasta w Indiach, Południowej Afryce, Wietnamie i Chinach. Regiony te odnotowują intensywny rozwój sektora budowlanego oraz dynamicznie zmieniające się otoczenie kosztowe.
Ciekawie w tym zestawieniu prezentuje się stolica Polski, która staje się coraz ważniejszym punktem na globalnej mapie rynku biurowego. Według raportu JLL i Tétris „Global Office Fit-Out Cost Guide 2025”, koszt aranżacji biur w Warszawie jest niższy w porównaniu do wielu światowych metropolii, co czyni ją atrakcyjną lokalizacją dla firm poszukujących wysokiej jakości przestrzeni przy zoptymalizowanych kosztach. Wykończenie biura w stolicy Polski test tańsze niż np. Dublinie, Paryżu, Kairze czy Tel Awiwie. Warszawa tylko nieznacznie wyprzedza takie miasta jak Bukareszt, Budapeszt i Bratysława. Należy jednak pamiętać, że wciąż zachowuje ona przewagę jakości nad tymi rynkami – nowoczesne powierzchnie klasy A, realizowane tu w ostatnich latach należą do najnowocześniejszych nie tylko w Europie, ale nawet w skali globalnej.
Region EMEA w centrum uwagi
Raport JLL i Tétris „EMEA Office Fit-Out Cost Guide 2025” wskazuje, że w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) praca hybrydowa nadal dominuje, co wyróżnia go na tle reszty świata. Jednocześnie firmy coraz bardziej doceniają wartość przestrzeni biurowych i dążą do zwiększenia obecności pracowników w biurach - aż 44% przedsiębiorstw planuje wydłużyć czas pracy w biurze w ciągu najbliższych pięciu lat.
Ten trend napędza rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości powierzchnie biurowe klasy A oraz zaawansowane wyposażenie biur. Średnie koszty wyposażenia biura w regionie EMEA wynoszą 1823 EUR za metr kwadratowy, jednak występują znaczne różnice. W Warszawie, średni koszt jest niższy i wynosi 1606 EUR za metr kwadratowy.
Mimo relatywnie niższych kosztów, polski rynek, podobnie jak inne w regionie EMEA, odnotowuje wzrost kosztów materiałów i robocizny, co wynika z ogólnoświatowych trendów inflacyjnych oraz niedoborów siły roboczej. Ponadto w całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki koszty usług mechanicznych i elektrycznych stanowią średnio 29% całkowitych kosztów aranżacji, co jest kluczowym elementem inwestycji w nowoczesne i zrównoważone biura. Wyzwaniem na rynku biurowym w regionie są też coraz krótsze terminy realizacji projektów, co wpływa na dostępność materiałów, terminy dostaw, siłę roboczą, a w konsekwencji - na ceny.
Warto również zauważyć, że 68% liderów ds. nieruchomości korporacyjnych w EMEA planuje zwiększyć inwestycje w zrównoważony rozwój w ciągu najbliższych pięciu lat. Rośnie także znaczenie integracji technologii, zwłaszcza systemów audiowizualnych (AV) i monitorowania wykorzystania przestrzeni, a także inwestycji w efektywność energetyczną i operacyjną.
Modernizacja na celowniku
Stałe zainteresowanie powierzchniami klasy A przy ograniczonej podaży sprawia, że coraz większą uwagę przywiązuje się do potencjału istniejących budynków i wartości, jaką niesie inwestowanie w ich modernizację.
Największy wydatek w kosztach adaptacji istniejących obiektów stanowi modernizacja instalacji mechanicznych i elektrycznych. Koszty ponownego wykorzystania mebli są zazwyczaj niskie, natomiast w przypadku upcyklingu mebli, głównym kosztem jest praca - jej cena może znacząco różnić się w zależności od regionu.
Ważnym, choć często pomijanym tematem, jest uwzględnianie zrównoważonego rozwoju i wpływu na ślad węglowy na każdym etapie życia budynku: nie tylko na etapie projektowania, budowy i wykańczania wnętrz, ale również podczas zmian aranżacyjnych przestrzeni uwzględniając jej elastyczność, przez zmianę funkcji budynku, kończąc na demontażach i rozbiórce.
– Wobec wzrastających kosztów materiałów i wykonawstwa, inwestorzy coraz częściej będą analizować scenariusze adaptacji istniejących przestrzeni, aby dostosować je do indywidualnych wymagań przy możliwie dużym wykorzystaniu istniejących elementów wbudowanych. Takie podejście umożliwi osiągnąć oszczędności kosztowe, jak i środowiskowe. Współpraca wszystkich stron procesu: właścicieli budynków, najemców, projektantów, konsultantów i firm wykończeniowych, będzie kluczowa, aby osiągnąć sukces takiego przedsięwzięcia – dodaje Jakub Wap-Pałczyński, Director, Project and Development Services, JLL.
Trendy na 2025 – wzrost zainteresowania biurami klasy A w najlepszych lokalizacjach
Wraz z ożywieniem rynku i planami rozwoju firm w wielu krajach, eksperci JLL i Tétris przewidują dalszy wzrost zapotrzebowania na biura klasy A w atrakcyjnych lokalizacjach. Z uwagi na rekordowo niską aktywność deweloperską w sektorze biurowym i ograniczoną liczbę nowych projektów, większy nacisk zostanie położony na przedłużanie umów najmu i modernizację istniejących budynków jako alternatywne rozwiązania. Ostrożność i opóźnienia w podejmowaniu decyzji w ostatnich latach sprawiły, że projekty najmu i inwestycji muszą być realizowane w krótszym czasie, co utrudnia dostęp do materiałów i wykonawców. Wczesne rozpatrywanie kończących się umów najmu i szybkie decyzje inwestycyjne przyniosą korzyści zarówno właścicielom, jak i najemcom.
Na tle tych wyzwań, zmiany w amerykańskiej polityce handlowej, migracyjnej i budżetowej będą miały szerokie konsekwencje dla rynku nieruchomości komercyjnych na całym świecie. Nowe kierunki w handlu i produkcji będą miały długoterminowy wpływ na zapotrzebowanie na powierzchnie przemysłowe, magazyny i infrastrukturę dostosowaną do zmieniającej się gospodarki. Ceny materiałów budowlanych i dostępność siły roboczej mogą jednak być w długiej perspektywie trudne do przewidzenia.